W Lubaniu wakacje powitamy z przytupem. Najważniejsze miejskie święto to trzydniowy maraton pełen rozrywki. Zabraknie tylko jednego – nudy.
Piątek z Nocą Świętojańską
Rozpoczniemy tradycyjnie w dzień zakończenia roku szkolnego - piątek 24 czerwca. Wieczorem czeka nas Noc Świętojańska, przesilenie letnie będzie jak magia. Impreza rozpocznie się w piątek na błoniach nad Siekierką i Lubańskim Korowodem Świętojańskim przejdzie do centrum miasta, by na dobre je obudzić. Wcześniej słowiańskie obrzędy spotkają się z tradycją kultury indyjskiej czyli feerią radosnych barw i stworzą Świętojański Festiwal Kolorów Gimnazjum nr 3. W rynku na uczestników pokolorowanego korowodu czekać będzie finałowe megawidowisko taneczno-muzyczne „Obrzędy Nocy Świętojańskiej” w wykonaniu Zespołu i Tańca Narodowego i Estradowego ze Świdnicy. Atmosferę zabawy dopełnią liczne punkty handlowe, punkty gastronomiczne, ogródki piwne oraz infrastruktura rozrywkowo-rekreacyjna. Nowością jest propozycja Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu, która w piątkową noc zaprosi dzieci do krainy baśni.
Sobota jak LAWA gorąca
Jak zawsze liczyć można na bezpłatne widowisko pełne gwiazd. Stawiamy na wspólne tańce i śmiech. Mięśnie brzucha poćwiczymy na popisach kabaretowych, na scenie pokażą się Kloc i Wentyl z „Czwartej Fali” oraz Nowa Huta Gangsta z „Formacji Chatelet”. W sobotę wszyscy, bez względu na wiek, płeć i kolor włosów, pobujają się też przy muzyce. Będzie można spojrzeć na „Horyzont”, sprawdzić, czy znamy się tylko z widzenia z „Trubadurami”, a w finale Honorata Skarbek z zespołem zdradzi przepis na miłość. Uwaga, uwaga – niewykluczony również „Sabotaż” ze strony zgorzeleckiej artystki.
Żywa historia
Lubanianie nie byliby sobą, gdyby na Dniach Lubania nie było okazji do historycznej przebieranki. Również tym razem Aleja Historycznych Gwiazd, upamiętniająca sławne postacie, które przez wieku odwiedziły Lubań, wzbogaci się o nową tabliczkę. W niedzielę w podróż w czasie do XVII-wiecznego Lubania, zabierze nas generalissimus Albrecht Wallenstein – książę Frydlantu i najbardziej fascynująca postać wojny trzydziestoletniej.
Niedzielny DAR
Kto nie był na lubańskim Darze, niech szybko nadrobi zaległości. Co się stanie, jeśli odda się rynek dwustu najaktywniejszym osobom w mieście? DAR odpowiada na to pytanie. Członkowie organizacji pozarządowych, czyli ludzie mający swój świat i swoje pasje, co roku tworzą w rynku wybuchające centrum wszelkiej aktywności. Zarażą pozytywną energią największych ponuraków, wkręcą w pomysłowe zadania najoporniejszych leni a rozbrykane maluchy zaproszą do najlepszej rodzinnej zabawy. Nie trzeba obawiać się drenażu kieszeni, w niedzielę za darmo dla dzieci jest LAS ATRAKCJI (dmuchańce, zorbing, malowanie twarzy) i AKADEMIA ULICZNEJ ZABAWY (animacje i warsztaty) oraz przejazdy po mieście ciuchcią. Mało tego, można wrócić bogatszym, bo na tych, którzy dadzą się zaprosić do pozarządowej gry w odwiedzanie stoisk, czekają cenne nagrody. Cała impreza zacznie się od parady lubańskich organizacji pozarządowych pod hasłem „Pociąg do…” a zakończy się koncertem „Leszczy”. Z nowym wokalistą i nową energią zamkną Dni Lubania 2016.
Cudze chwalicie…
Co roku na Dniach Lubania oklaskujemy także lokalne talenty. Nie inaczej będzie tym razem. Przed festiwalem kolorów rytm zabawie nada koncert zespołu „Chapeau bas”, słynący z oryginalnych aranżacji i niepowtarzalnego muzycznego kolorytu. Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Olszyna da w piątek godzinny koncert w rynku po oficjalnym otwarciu imprezy. Zespoły wokalne MDK zobaczymy na scenie w sobotę na początku LAWY. Nie zabraknie też grup tańca nowoczesnego z MDK – zatańczą w niedzielę przed koncertem LESZCZY. Swój program sceniczny przygotowały na niedzielę także lubańskie organizacje pozarządowe i maluchy z pięciu placówek.
W sobotnie przedpołudnie warto pojawić się na lubańskim dworcu PKP, ponieważ z głośników usłyszymy komunikat: „Pociąg relacji Lubań-Leśna stanął przy peronie”. Wszyscy, którzy mają pociąg do kolei i chcą się przejechać na co dzień niedostępną trasą, będą mieli wyjątkową szansę skorzystania z bezpłatnej wycieczki po malowniczej trasie Lubań-Leśna-Lubań.
Również w tym dniu, każdy kto odwiedzi RIPOK (Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych) będzie mógł zajrzeć w każdy zakamarek i zobaczyć jak w firmie segregowane są odpady, co się dzieje w kompostowni, a także obejrzeć wykorzystywane w instalacji maszyny i urządzenia.
Czas wspomnieć o jeszcze jednej wielkiej gwieździe tegorocznych Dni Lubania. Będzie nią lubański rynek. Na co dzień trochę zbyt cichy, nieco zbyt skromny, w ten weekend pokaże się i da się zapamiętać jako doskonałe miejsce spotkań i radosnych przeżyć.
Zapraszamy do serca Lubania!
Szczegółowy, godzinowy program Dni Lubania LAWY 2016 znaleźć będzie można już w pierwszej połowie czerwca na wywieszonych plakatach, w rozdawanych ulotkach, na stronach luban.pl, eluban.pl, www.fb.com/lubieluban i w lokalnych mediach.
Napisz komentarz
Komentarze