Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 7 października 2022 20:16
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Oszustwo wykryte dzięki analizie JPK

Dzięki analizie danych przesyłanych elektronicznie do Urzędów Skarbowych dolnośląska KAS wykryła oszustwo podatkowe VAT. Wrocławska spółka sprzedawała sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny wykorzystując mechanizm „crossinvoicingu". Teraz musi zwrócić do Skarbu Państwa blisko 8,4 mln zł.
Oszustwo wykryte dzięki analizie JPK
Autor: KAS
Oceń

Dolnośląska KAS wykryła, że spółka zmniejszała podatek, stosowała tzw. crossinvoicing w odwrotnym kierunku. Przyjmowała fikcyjne faktury zakupu z podatkiem 23% i wystawiała kolejne fikcyjne faktury ich sprzedaży z podatkiem 0% do spółki zagranicznej, co znacząco wpływało na zmniejszenie podatku do zapłaty.

Mechanizm był wykorzystywany, aby uniknąć procedury występowania do urzędu skarbowego o zwrot podatku, jaki pojawia się zwykle przy sprzedaży zagranicznej. Spółka zarabiała na „marży" za przefakturowanie, a organizatorzy oszustwa odzyskiwali VAT, którego nikt nigdy nie wpłacił.

Dzięki kontroli, spółka utraciła prawo do odliczenia podatku z nierzetelnych faktur zakupu oraz musi wpłacić 8,4 mln zł podatku wykazanego na fikcyjnych fakturach sprzedaży wraz z sankcjami, które wynikają z ustawy o VAT.

Oszustwo zostało wykryte dzięki analizie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Wykorzystano również narzędzia wymiany informacji z innymi krajami oraz system opłat za autostrady (viaTOLL).

Sprawa jest objęta śledztwem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama