Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 18 kwietnia 2024 07:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zaginione skarby wracają do Lubania

Przed drugą wojną światową Lubań posiadał bogate zbiory biblioteczne przechowywane od 1795 r. w okazałym budynku Szkoły Lutra. Lubańska biblioteka posiadała wówczas 99 druków wydanych przed rokiem 1506 i 166 z lat 1506-1536. W zbiorach miejskich znajdował się m.in. jeden z trzech zachowanych egzemplarzy pierwszego, wydanego drukiem w 1516 r. dzieła Marcina Lutra. Łącznie biblioteka posiadała 423 wczesne druki protestanckie czołowych reformatorów kościoła, w  tym 247 autorstwa samego inicjatora reformacji. Pod koniec lat 30 XX w. lubańską kolekcję wczesnych druków protestanckich uważano za jedną z najcenniejszych w Niemczech.
Zaginione skarby wracają do Lubania

W 1945 r. podczas bitwy pomiędzy wojskami niemieckimi i radzieckimi znaczna część miasta legła w gruzach. Poważnie uszkodzony został także budynek biblioteki. Zbiory lubańskiej książnicy uległy rozproszeniu, kradzieżom i zniszczeniu. Dzisiaj, za wyjątkiem kilku lokalnych historyków, nikt już nie pamięta o typograficznych starożytnościach z Lubania. W zasadzie należałoby przyjąć, że raczej żadna z tych bezcennych książek nigdy nie wróci już do miasta nad Kwisą.

Na początku lutego 2019 r. okazało się jednak, że nadzieja powinna umierać ostatnia, bowiem Muzeum Regionalne w Lubaniu otrzymało darowiznę w postaci 24 starodruków z lat 1534 -1541. Są to wydania rozmaitych prac Marcina Lutra, które ukazały się w Wittenberdze nakładem tamtejszych oficyn. Książki mimo swego wieku znajdują się w dobrym i bardzo dobrym stanie. Strony tytułowe zdobią charakterystyczne dla epoki pełne alegorii drzeworyty. Każdy z woluminów posiada pieczęcie oraz sygnatury przedwojennej lubańskiej biblioteki.

Wartość książek podnoszą rękopiśmienne głosy umieszczone na ich marginesach przez czytelników w XVI i XVII w. Niektóre z nich zostały sporządzone na pocz. lat 40 – tych XVI w., a więc jeszcze za życia Marcina Lutra. W jednej zachowała się nawet zakładka z nazwiskiem czytelnika oraz datą 1540. Dla Lubania owe starodruki mają ogromną wartość, gdyż reformacja radykalnie zmieniła jego historię. Książki te zapewne przybywały do Lubania z Wittenbergi wraz ze studiującymi tam mieszkańcami Lubania. To wychowankowie uniwersytetów w Wittenberdze i Lipsku zajmowali przez kilkaset lat kluczowe stanowiska w mieście i kształtowali jego losy.

Starodruki będzie można oglądać w ramach wystawy stałej w Muzeum Regionalnym w Lubaniu od 2020 r.

Konferencja Muzeum Regionalnego w Lubaniu poświęcona otrzymanym starodrukom.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hart 21.02.2019 22:10
zastanawia mnie jedna rzecz , materiały te satanowiły własnośc rzadzacych na tym terenie Niemiec i były ich własnoscia. Nie wiem dlaczego tak bardzo sie tym podniecamy, dotyczy to Marcina lutera a tym samym wiary jaka wyznawał i był reformatorem przybijając swoje 10 tez gwoździem na drzwiach katedry. Wydaje mi się że te dokumenty nie należą do Naszej Polskiej histori na tym terenie i powinny zostać zwrócone dla tych co mieszkali przed nami na tych ziemiach jeszcz przed 1945 rokiem

Pan Herakliusz 22.02.2019 15:24
Masz słuszność. Tylko jak już przywołujesz karty historii to tez (przeciwko Watykańskiej doktrynie) było 95. Natomiast zbiór ten powinien trafić pod zarząd Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu jako prawowitego ich właściciela, chyba że ta zrzekła by się na rzecz muzeum. W tamtych czasach na tych ziemiach władza Pana na Watykanie była bardzo odległa. PS. Przyjęło się poprawnie: Marcina Lutra

Zygmunt z Wrocławskiej 20.02.2019 10:19
Janusz D*****, szef Unii Pracy w Lubaniu chce koniecznie zostać dyrektorem Muzeum Regionalnego w Lubaniu.W tej sprawie jeździ od wielu lat do Warszawy i Wrocławia. Nie otrzymał w ogóle poparcia partyjnego.

KOS 21.02.2019 11:42
Pan Janusz D***** ma ku temu odpowiednie kwalifikacje. Poparcie partyjne zbędne.

Historyk 19.02.2019 15:30
A już myślałem, że tylko gazetki z supermarketów nam dane w tym mieście

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: laikTreść komentarza: ciekawe kto wie, kto miał glejt z Kolegium dla TummData dodania komentarza: 17.04.2024, 22:29Źródło komentarza: Powiat Lubański. Wieść gminna niesie, kto będzie starostąAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Trzeba sprawdzić ile przyjmują interesantów i najbardziej leniwych zwolnićData dodania komentarza: 17.04.2024, 22:22Źródło komentarza: Powiat Lubański. Wieść gminna niesie, kto będzie starostąAutor komentarza: Obywatelski obowiązekTreść komentarza: Moi drodzy, nie ulega zatem wątpliwości że obecny Burmistrz Pan Leszek Leśko wykorzystuje swoją władzę wykonawczą względem podległych mu organów. W dużym stopniu uderza w Sołectwa, Dyrektorów podległych placówek, Grono Pedagogiczne i wszystkich innych mieszkańców, którzy pozyskują dobra finansowe z jego zarządzania Gminą Olszyna. Dzisiejszą debata pokazała jak uporać się z problemami zadłużeń i obciążeń finansowych- sprzedajac kolejne dobra materialne czyli nieruchomości. Czy to zysk dla gminy czy raczej strata? Ponadto zgodnie z pistanowieniami Komisarza Wyborczego nie można propagować komitetu wyborczego w miejscach publicznych takich jak szkola, przedszkole. Ten temat niezwłocznie należy przekazać Policji, Prokuraturze oraz Kuratorium Oświaty. Pracownicy złamali prawo, powinni być odwołani że stanowisk. Zarówno Pani Szkudlarek jak również Pani Kubińska.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 22:14Źródło komentarza: Dyrektorka z Biedrzychowic - "Całym sercem jesteśmy za Naszym Panem Burmistrzem"Autor komentarza: OlszynkaTreść komentarza: Ten co mówił że obecna władza to samo zło a potem nie poparł obecnego kontrkandydata bo jednak to nie jest czas na zmiany tylko skok na hajs. Nieładnie.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 22:12Źródło komentarza: Powiat Lubański. Wieść gminna niesie, kto będzie starostą
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama